- Peníze
- Placení a platební karty
- Placení v hotovosti
- Bezhotovostní placení
- Trvalé platební příkazy
- SIPO
- Jak si zařídit SIPO
- Platební karta
- Kreditka
- Co dělat, když kartu ztratíme?
- Kdo to zaplatí?
- Pět pravidel bezpečnosti při manipulaci s platební kartou
- Platíme kartou u obchodníka
- Platíme kartou v e-shopu
- Pracujeme s bankomatem
- Reklamace platby kartou
- Účet u banky nebo kampeličky
- Půjčování
- Úvěrové registry
- Finanční plán
- Spoření nebo investování
- Zajištění na stáří
- Pojištění
- Zlomové situace
- Kam se obrátit pro radu nebo pro pomoc
Platební karta
K placení potřebujeme peníze. Anebo taky ne! Stačí mít plastikovou kartičku a je po starostech. Tohle si myslí děti a my někdy taky. Máme ji snad všichni, ale zdaleka ne všichni máme jasno v tom, co je ten kousek plastu vlastně zač.
Platební karta nám umožňuje zaplatit bezhotovostně, a to buď v obchodech, nebo při nákupu přes internet. S její pomocí si také hotovost můžeme vybrat, a to buď v bankomatu nebo u pokladny obchodníků (tzv. cashback). Můžeme se setkat i s kartou virtuální, která je však určena jen k platbám přes internet a fyzicky ani neexistuje.
Většina z nás má kartu debetní. Ta je přímo spojena s naším běžným účtem a peníze, které jejím prostřednictvím platíme nebo vybíráme, jsou většinou jen naše vlastní peníze, které máme na účtu k dispozici. Je ale možné si domluvit např. tzv. kontokorent a půjčovat si od banky peníze „do mínusu“, anebo si pořídit kartu kreditní, která je na čerpání úvěru přímo založena.
Podle toho, na jakém principu karta funguje, mluvíme o kartě elektronické (která má na zadní straně magnetický proužek), kartě čipové (která má v sobě zabudován čip), a donedávna nejvíce rozšířené kartě hybridní (která má obojí). Bezkontaktní karta, která se v poslední době stala hitem, je také kartou čipovou. Čip, který je v ní zabudován, komunikuje s terminálem obchodníka bezkontaktně a umožňuje do určitého limitu placení bez zadávání PIN nebo jiné autorizace. Karta tak může zůstat schovaná v peněžence či kapse a stačí ji k platebnímu terminálu u obchodníka jen přiblížit. Tento typ karet a bezkontaktních terminálů je u nás dnes už naprosto běžný, ale pozor: v zahraničí to tak běžné není. Pokud navštívíme Slovensko či Polsko, bude naše zkušenost stejná. Ale u dalších dvou našich sousedních zemí, Německo, Rakousko a v mnoha dalších zemích tento moderní trend placení ještě na mnoha místech nezavedli.
Za vydání platební karty často platit nemusíme, obvyklý je ale pravidelný roční poplatek za její vedení. Kromě toho je nutné počítat s poplatky za případné vydání náhradní karty nebo změnu některých parametrů karty.
Veškeré bližší podmínky a konkrétní ceny za služby s kartou spojené, zjistíme u poskytovatele, který nám vydání platební karty nabízí. Ať už máme jakoukoli platební kartu, je nutné při jejím používání dodržovat bezpečnostní pravidla.