Jaké informace jsou v úvěrových registrech?
Bankovní registr klientských informací (BRKI)
V BRKI jsou kromě našich identifikačních osobních údajů jako jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo, místo a země narození nebo adresa také další informace. Vypovídají o tom, zda mezi námi a bankou dojde nebo došlo k uzavření, případně neuzavření smluvního – úvěrového – vztahu. Dále obsahuje osobní údaje o našich finančních závazcích, které vznikly, vzniknou nebo mohou vzniknout vůči bance. Jsou jimi počet existujících úvěrových smluv, výše jednotlivých úvěrů a jejich splátek, historie splácení těchto závazků, informace o zajištění závazků a podobně.
BRKI obsahuje i údaje o tom, zda právě žádáme o nějaký úvěrový produkt. Informace jsou v BRKI uchovány po celou dobu existence úvěrového produktu a po dobu 4 let po jeho ukončení. Pokud požadovaná smlouva mezi námi a bankou nebyla uzavřena, je tato informace uchována v BRKI po dobu 1 roku ode dne podání naší žádosti o uzavření příslušné smlouvy.
Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
Ke každé osobě jsou v registrech kromě základních identifikačních údajů, jako jsou jméno, rodné/identifikační číslo a adresa, uvedeny také informace o tom, jaký typ produktu využívá a jak a kolik fyzická nebo právnická osoba splácí a v minulosti splácela. Konkrétně jsou to údaje týkající se počtu úvěrových smluv, výše částek jednotlivých úvěrů a výše pravidelných splátek.
Součástí informací je samozřejmě i historie splácení našich závazků a informace o jejich zajištění. V registru je také vedena pozitivní úvěrová historie – údaj o tom, že splácíme řádně a včas. Registr dále obsahuje informace o tom, zda právě nežádáme o úvěr. V případě, že smlouva mezi námi a nebankovní finanční institucí nebyla uzavřena, NRKI tento údaj uchovává po dobu 6 měsíců ode dne podání žádosti o uzavření smlouvy.
Registr platebních informací (REPI)
REPI se zaměřuje na informace od poskytovatelů mikroúvěrů, odložených plateb z e-shopu, poskytovatele nájemního bydlení nebo pojištění a leasingových služeb. Obsahuje hlavně naše identifikační a kontaktní údaje, platební informace a údaje o poskytnutých kreditních produktech, jako jsou osobní úvěr, nákup na splátky nebo nákup na fakturu. Dále v něm lze vyhledat celkovou částku a částku, kterou nám zbývá doplatit, případně informace o splátkách po splatnosti. Také obsahuje datum vystavení, splatnosti a datum plateb. V registru jsou ukládány jak informace negativní, kdy jsme službu, splátku úvěru nebo fakturu nezaplatili včas, tak informace pozitivní, kdy splátky v pořádku a včas splácíme.
Centrální registr úvěrů (CRÚ)
CRÚ obsahuje informace o úvěrových závazcích fyzických osob podnikatelů a právnických osob. Banky a pobočky zahraničních bank působících v ČR do něj povinně uvádějí informace o svých aktuálních úvěrových pohledávkách vůči klientům podnikatelům. Musí uvádět konkrétní informace o čerpaných úvěrech včetně kontokorentů a debetů na běžných účtech. Dále také nečerpaných úvěrových rámcích a příslibech, poskytnutých zárukách a ručeních nebo úvěrových ekvivalentech dalších vybraných podrozvahových pohledávek.
V CRÚ nicméně nenajdeme žádné údaje o spotřebitelských úvěrech fyzických osob, hypotečních úvěrech fyzických osob a ručitelských závazcích.
Registry FO a IČ
Registr FO a Registr IČ obsahuje pouze naše identifikační údaje a informace o existenci našich dluhů a jejich případné úhradě. Neobsahuje žádné citlivé údaje ani další doplňující informace, kterými může být například informace o výši našich příjmů.