První mzda
Příjem z prvního zaměstnání nejspíš nebude nijak vysoký. Zaměstnavatel nám nabídne za měsíc práce určitou odměnu a my možná ani nebudeme přemýšlet, co ta částka vlastně znamená. To, o čem se mluví v pracovních smlouvách, je ale hrubá mzda. Pro své výpočty, úvahy i rozhodování bychom však raději měli rovnou od počátku pracovat s termínem čistá mzda a částkou, která jí odpovídá. Tu nám zaměstnavatel neřekne, tu si musíme umět vypočítat sami.
To bohužel u nás není úplně jednoduché, protože se při výpočtu zdanění a odvodů pracuje s tzv. superhrubou mzdou. Aktuální informace o tom, jak přesně se k výpočtu dostaneme a co všechno bychom o mzdě měli vědět, najdeme například v tomto průvodci. Je možné, že s prvním zaměstnání, budeme nuceni zase trochu změnit svůj životní styl a s ním i své výdaje. Pokud naše zaměstnání bude vyžadovat kostýmky, obleky, kravaty a odpovídající obuv, mohou nás první příjmy přijít poměrně draho. Každý další posun v našem životě si nejspíš určitou změnu a nový typ výdajů vyžádá, a tak to můžeme brát jako první dobrou zkušenost. Revidujte svůj rozpočet a pracujte s ním. Vycházíme z toho, že rozpočet a vlastní systém jeho sledování už máme. Pokud ne, je nejvyšší čas se do jeho sestavení pustit podle návodu zde.
S jakoukoli větší změnou v příjmech nebo výdajích je třeba rozpočet revidovat. To, že nám najednou vzrostly příjmy, by nás nemělo vést k tomu, že automaticky začneme více utrácet. Ano, zřejmě se nám zvýší některé výdaje a za první vydělanou mzdu si určitě zasloužíme odměnu, ale nedovolme sami sobě nasednout na vlak, který nikam nejede. Právě teď je ta správná doba určit si první dlouhodobé cíle a naučit se plánovat společně se svými penězi.