Proč je dobré rozumět rezervám?
V našem životě se může kdykoli změnit cokoli. Tedy, nejen může. Ono se to také děje a pořád a každou chvilku. Jenomže spoustu věcí ani jako změny nevnímáme a dokud se nestane něco zcela výjimečného, co nás vytrhne z již zažitého koloběhu, tak většinou bezmyšlenkovitě jedeme na plný plyn. Každý z nás se ale může v kterémkoli okamžiku dostat do situace, kdy kromě jiné pomoci, bude potřebovat i tu finanční. A to je důvod, proč by každý z nás měl finanční rezervu mít.
Finanční rezerva doopravdy slouží jako rezervní pneumatika v autě. Tedy alespoň ta krátkodobá. Měla by být absolutně jistá a hned po ruce a velká by měla bý... no, tak aby nám dobře seděla! Protože každý z nás má jiný příjmy (i výdaje), počítáme velikost správné finanční rezervy právě v násobcích měsíčních příjmů. Ideální je mít takto odloženo 6 měsíčních příjmů, ale naprosté minimum jsou alespoň 3.
Střednědobá finanční rezerva už nemusí být k mání hned na počkání. Stačí, když ji budeme mít v garáži nebo si ji v případě potřeby vyzvedneme třeba za 14 dní v servisu. Co to znamená? Že další peníze, které máme odloženy stranou, ideálně další 3 - 6 našich měsíčních platů, už mohou být někde uvázány na delší dobu, ale opět by měly být poměrně jisté.
U obou těchto rezerv tak určitě převažuje princip spoření a s ním jistota a rychlost s jakou můžeme mít své peníze k dispozici. Všechno další už je rezerva dlouhodobá, u níž už si můžeme více vyhrát s přemýšlením o výnosech a strategií. Tam už se vyplatí alespoň trochu peněz nejen uložit, ale investovat.
Začít si hrát na investora nám možná vůbec nesedí a přijde nám to třeba až troufalé, ale ruku na srdce, kdo z nás si někdy nevsadil sportku? Tak věřte, že šance, že se investice, kterou si promyslíme nebo se o ní poradíme, vrátí a ještě něco přinese je o celé řády vyšší než výhra ve sportce.