Jak nám registry pomáhají?
Registry toho o nás a našich dluzích vědí hodně. Když si peníze půjčujeme, předem víme, kolik potřebujeme nebo kolik chceme. Musíme si samozřejmě zjistit, kolik nás to bude stát a za jak dlouho musíme úvěr i s úroky splatit. Během času, kdy naše půjčka běží, se ale všechny tyto věci mohou změnit. Třeba jsme mohli zapomenout, že máme dohodnutý úvěrový limit, protože peníze do minusu vůbec nečerpáme. Nebo jsme naopak potřebovali víc peněz a úvěr navýšili. Díky tomu se pak možná změnila doba splácení i výše našich splátek. A co když jsme po určité době v rámci konsolidace sloučili několik úvěrů do jednoho? Prostě se nám může stát, že v určitém okamžiku nevíme, kolik dlužíme. Právě tehdy nám registry mohou dát poměrně přesnou odpověď.
Na základě naší žádosti nám registry BRKI, NRKI, REPI a SOLUS za poplatek vystaví výpis. Někdy také mluvíme o úvěrové zprávě. Zjistíme z ní, jaká je naše úvěrová angažovanost, tedy celkovou částku a přehled o tom, komu a kolik v danou chvíli dlužíme. Také se dozvíme, jaká je naše úvěrová minulost. Dostaneme stejné informace jako banka nebo nebankovní úvěrová instituce, pokud bychom u ní o úvěrový produkt právě žádali. Takový kontrolní pohled do zrcadla nás může zaskočit, ale třeba nám i pomoct. Líbí se nám, nebo ne? Je na čase něco změnit, nebo se jako dlužníci máme naopak čím chlubit?
Pokud máme o všech svých úvěrech přehled, můžeme registry využít jen k ověření údajů. Nemáme omylem nedoplatky? Jsme stále vedeni jako dlužníci, i když úvěr, u kterého jsme byli spolužadatelé, měl být dávno splacený? Neručíme ještě příteli za úvěr ze stavebního spoření? Bude v naší situaci možné žádat o hypoteční úvěr?
Pokud se domníváme, že informace v registru neodpovídají skutečnosti, je nutné kontaktovat toho, kdo o nás informaci do registru zadal. V případě chyby dojde k opravě zpravidla ve lhůtě jednoho měsíce, kdy se údaje v registrech aktualizují.
To vše samozřejmě funguje jen v případě, že jsme si půjčili od banky nebo nebankovní úvěrové instituce, která do registrů přispívá. Pokud dlužíme někde jinde, musíme si kouzelné zrcadlo nastavovat sami.
Pozitivní úvěrová historie nám může zajistit výhodnější úvěrové podmínky a prostřednictvím registrů tak těžíme například z rychlého zpracování žádostí o úvěr. Finanční instituce nás navíc vyhodnocováním naší úvěrové historie chrání před případným předlužením.