Kolik peněz budeme v penzi potřebovat?
To, že na důchod bychom měli začít myslet hned od puberty, už víme. Teď už jen najít správný recept, a to by bylo, aby se nám v penzi dobře nedařilo!
Pokud hledáme inspiraci v novinových článcích a časopisech hemžících se rubrikami odborníků, získáme spoustu informací, dobrých tipů i velmi užitečných rad. Protože k nám ale promlouvají stylem „ve zkratce o všem“, najdeme v nich často i mnohá zjednodušení. Ten pravý recept, který by se hodil pro každého z nás ale určitě ne. Ono totiž nic takového jako jeden univerzální recept pro všechny ani neexistuje. Každý jsme jiný, máme jiné představy, jiné priority, jiné zázemí i jiné možnosti. Pár obecných doporučení se ale určitě vyplatí znát.
Kam a kolik peněz si máme na důchod dávat stranou? Traduje se, že ve stáří je dobré sedět na židli, která má alespoň tři nohy. Ale pozor! Nepleťme si to se třemi pilíři, na kterých byla založena dnes již částečně zrušená důchodová reforma. Jde o něco trochu jiného. Tyhle nohy spočívají ve třech následujících zdrojích:
- státní důchod - státem vyplácený starobní důchod představuje nejslabší „nohu“ penzijních financí, jeho výše není vysoká (např. v roce 2014 byl průměrný státní důchod 11 075 Kč měsíčně, což je pravděpodobně podstatně nižší částka ve srovnání s naší současnou mzdou, za rok 2015 ještě není tento údaj k disposici);
- dávky vyplácené penzijní společností v návaznosti na platnou zákonnou úpravu penzijního spoření (dnes můžeme takto začít spořit jen původním třetí pilíři, dříve označovaném jako doplňkové penzijní spoření) a možnosti, které v této oblasti využíváme, by měl představovat „prostřední nohu“ našich penzijních financí;
- soukromé úspory a jiný příjem z našeho majetku – tady by se měly objevit peníze dlouhodobě nashromážděné v rámci osobního finančního plánu (např. majetek investované do finančních nástrojů typu podílového fondu, příjem z pronájmu nemovitosti atp.)
Všechny tři složky dohromady by nám měli pomoci udržet náš životní standard tak, aby v okamžiku odchodu do důchodu nedošlo k náhlému propadu. Je to zase jen o statistikách, ale pokud se v seniorském věku nechceme příliš omezovat, budeme na měsíc potřebovat asi 80% měsíčního příjmu, který jsme měli před odchodem do důchodu.